המיזם הלאומי לביטחון תזונתי

המיזם הלאומי לביטחון תזונתי של ממשלת ישראל, נועד להבטיח ביטחון תזונתי לאוכלוסיות החלשות ביותר בישראל.

המיזם מתופעל מאז הקמתו על ידי עמותת
״ארגון אשל חב"ד״ בשיתוף עם משרד הרווחה, ולקט ישראל ובתיאום עם הרשויות המקומיות.

כיום פועלת העמותה ב-239 רשויות
מקומיות שנבחרו בקפידה,
וכ-26,000 משפחות מקבלות תמיכה
בסך כולל של 500 ₪ לחודש,
באופן המבטיח תזונה בריאה ואיכותית.

היסטוריה

עד שנת 2016 עמותות המגזר השלישי הן שדאגו לסייע למשפחות נזקקות. המציאות הזו של מתן סיוע על ידי עמותות רבות ומגוונות, יצרה מספר בעיות:
משרד הרווחה תמך באופן סמלי בפעילות העמותות, בעיקר סביב חגי תשרי ופסח, אולם בשאר השנה כמעט ולא נתקבלה תמיכה והזכאות לסיוע לא הייתה על בסיס קריטריונים קבועים, אלא כל עמותה החליטה על פי שיקול דעתה למי לסייע.
מכיוון שהיה רצון לסייע למספר רב ככל האפשר של משפחות, סל המוצרים היה מצומצם (בשווי של כ-150 ₪) ובאיכות ירודה.
בנוסף לכך במצב בו העמותות הן אלו שמעניקות סיוע, הנתמכים נדרשו לפנות מיוזמתם על מנת לקבל את הסיוע, ורבים נמנעו לעשות זאת, מבושה או מחוסר ידיעה.
באותה תקופה גם לא נעשה שום תכנון הוליסטי של פעילות העמותות, מעקב אחרי הנתמכים, בחינה למניעה של חפיפה בפעילות העמותות, או סיוע עמוק יותר מעבר לסל המזון.
בשנים 2012–2015 בוצע פיילוט של המיזם הלאומי לביטחון תזונתי, שנועד לפתור את הבעיות הללו – הפיילוט החל ב-24 ערים ורשויות מקומיות, ובוצע על ידי ׳אשל חב"ד׳.
בפברואר 2017 הושק המיזם רשמית על ידי שר הרווחה חיים כץ ובאותה שנה נוספו רשויות נוספות למיזם, ובשנת 2019 הוארך המיזם על אף היעדר תקציב מדינה מאושר, בשל חשיבותו הרבה.
ביולי שנת 2022 הוכתר הפיילוט כהצלחה והמיזם הפך למיזם ארצי הפועל ב239 רשויות מקומיות. 

איך זה עובד?

ע״פ מחקרי המועצה הלאומית לביטחון תזונתי, ישנן כ-150 אלף משפחות שנמצאת במצב של חוסר ביטחון תזונתי חמור.
הסיוע למשפחות ניתן באופן ממוקד, לאחר בחינה, הן של הרשות המקומית, והן של המשפחה הזקוקה לתמיכה, בכדי לוודא שמקבלי הסיוע אכן זקוקים לו. הזכאות נקבעת על פי קריטריונים אחידים, שנקבעו על ידי משרד הרווחה והרשות לביטחון תזונתי.
מבחן הזכאות לא מתבסס על מבחן הכנסה אלא על הכנסה פנויה, והסיוע ניתן אך ורק למשפחות שממצות את כושר ההשתכרות שלהן.
בשונה מחלוקת מזון שנעשית לעיתים על ידי עמותות באופן פומבי המרתיע אנשים מלפנות לקבלת סיוע, המיזם מעניק את הסיוע באופן דיסקרטי ומכבד.
הסיוע למשפחות הנזקקות נעשה באמצעות כרטיס-מזון, מעין כרטיס אשראי הנטען אוטומטית מדי חודש בסכום קבוע, ובו ניתן לרכוש מוצרי מזון בלבד. הכרטיס אינו מאפשר רכישה של מוצרי מותרות, אלכוהול או סיגריות.
המיזם לא מעניק רק סיוע במזון, אלא מעטפת של הדרכות והכשרות, שנועדו לשנות את ההתנהלות הכלכלית של המשפחה, ולאפשר לה לצאת ממעגל העוני ולא להמשיך להזדקק לתמיכה חיצונית. המעטפת כוללת תכניות העצמה וסדנאות הדרכה שמלוות את המשפחות, עם תכנית עבודה פרטנית אישית שתצעיד את הבית לעצמאות כלכלית והשגת ״ביטחון תזונתי״ סדיר.

סלי מזון למשפחות

במקביל לסיוע החודשי בתלושים לרכישת מזון, מחולקים גם סלי מזון למשפחות, הכוללים מצרכים יבשים שנועדו לספק צרכי מחייה בסיסיים עבור אותו חודש.
ארגון ׳אשל׳ מקפיד על חלוקה מכובדת הפותרת את המצוקה מבלי לבייש את המקבלים.
ארגזי המזון נשלחים אל בית המקבלים במשלוח מסודר, מבלי לגרום למשפחה להתייצב בתורים צפופים ומבישים של מוקדי חלוקה עירוניים.
הרכב הסל מותאם לכלכלת כל המשפחה למשך חודש ימים לפחות, כאשר תפריט המוצרים הנכללים בסלי המזון נקבע בשיתוף תזונאית בכירה, המוודאת כי המוצרים מרכיבים סל מזון איכותי, עשיר, מגוון ומזין עבור כל בני הבית.

כמעט 60% ממקבלי הסיוע הן משפחות חד הוריות, כ10% הם עולים ממדינות חבר העמים, ב- 11% מהמשפחות ההורה סובל מנכות פיזית או נפשית, ב-9% מהמשפחות ישנו ילד עם צרכים מיוחדים, 9% הם עולים מאתיופיה, וכ-10% מהמשפחות סבלו מאלימות במשפחה.
פרויקט סלי מזון זוכה להשתתפות הרשות המקומית, המממנת כ-20% מעלות הסיוע הניתן למשפחה על ידי אשל.
הסלים נארזים במרכז הלוגיסטי ע״ש סלאגר, המשתרע על פני אלפי מ״ר באיזור התעשייה ׳באר טוביה׳ ובו שוכן בית האריזה הענק של ״בנק בלבטניק למזון״.

פעילות דרך הרשויות המקומיות

״אשל חב''ד״ מעבה את צוותי הרווחה בכל עיר בה מופעל המיזם ומציבה בתוך מחלקת הרווחה רכזת שעברה הכשרה מקיפה, ותפקידה להטמיע את פעילות המיזם בעיר. לרשות צוותי הרווחה עומדת מערכת ממוחשבת ייעודית וחדשנית, המאפשרת אבחון יסודי ומקיף של נתוני משפחה, שקלול הכנסות והוצאות, אפשרויות סיוע קיימות, הערכת פוטנציאל ע״י התייעלות ולבסוף בחירת אפיק סיוע אולטימטיבי הנכון ביותר לכל משפחה. עו״ס המשפחה מקבלת את הדו״ח המפורט, מגבשת תכנית התערבות פרטנית ופונה למשפחה ־ שבמקביל מתחילה לקבל סיוע מקיף הפותר באופן מיידי את המצוקה ומאפשר לה ללמוד את הנתונים ולהיכנס למסלול חדש בדרך לעתיד כלכלי בריא ואיתן. משמעות השיטה היא שאין צורך להמתין עד שמשפחה תפנה לעזרה. מערך הרווחה הממשלתי מסוגל לאבחן ולזהות באופן יזום מי בעיר זקוק לעזרה, ולפנות בצורה מכובדת, להציע את הסיוע גם אם המשפחה עצמה עדיין לא יזמה את הפנייה. בנוסף, תוך כדי הליך קליטת משפחה ובחינת זכאותה, מוודא הצוות הסוציאלי (באמצעות המערכת הייעודית) כי המשפחה זוכה למיצוי מלא של כל הזכויות האפשריות מגורמי הממשלה הרלוונטיים. עם השנים הסתבר כי אחוז גבוה מהמשפחות הזכאיות להטבות ממשלתיות שונות ־ לא ידעו או שלא הצליחו לקבל את המגיע להן וכעת ממששות כראוי את זכויותיהם ומקטינות את ההוצאות החודשיות.

איפה המיזם פועל?

כל משפחה מקבלת: 

  • כרטיס שנטען בכל חודש ב-350 ₪ לרכישה ברשתות המזון.
  • סל פירות וירקות המכיל 20 ק"ג של סחורה איכותית ומגיע מדי חודש לבית המשפחה וזאת כדי להבטיח תזונה בריאה ואיכותית. 

המשפחות זוכות, כאמור, גם לסדנאות שנותנות למשפחות כלים נוספים׃ העצמת המשפחה, פניות נפשית, ניהול המזון והמזווה והתגברות על הרגלים. 

הסדנאות נוטעות במשתתפים ידע ותחושת מסוגלות, מפתחת מודעות צרכנית ותזונתית גבוהות יותר ובונות למשפחה קבוצת תמיכה של אנשים במצב דומה. 

העלות הכוללת של הסיוע הניתן כיום נאמדת בכ-150 מיליון ₪ לשנה, כאשר כשני שליש ממשרד הרווחה והרשויות המקומיות, ושליש מתרומות.